جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شبه هیپنوتیزم چیست؟

شبه هیپنوتیزم یا هیپنوتیزم کاذب به تکنیک ها و اثراتی گفته میشود که در اصل هیپنوتیزم واقعی نیستند اما بسیار حس و حال هیپنوتیزم را دارند و از ترفندهای زبان شناسی، فیزیولوژی، منتالیزم و شعبده بازی در آن استفاده شده است تا اجرای مورد نظر 100% بدون خطا انجام شود.

شبه هیپنوتیزم چیست؟

بسیازی از مردم معنی دقیق شبه هیپنوتیزم را نمیدانند و اگر بخواهیم آن را جمع بندی کنیم:
شبه هیپنوتیزم یا هیپنوتیزم کاذب به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن، سوژه به نظر می‌رسد که هیپنوتیزم شده است.
اما در واقع، هیپنوتیزم انجام نشده و تکنیک‌ها و اثرات بدون هیچ گونه خطا اجرا می‌شوند.
این وضعیت بسیار به اجراهای هیپنوتیزم شبیه است و حس هیپنوتیزم را به مخاطبان منتقل می‌کند. این پدیده به عنوان ‘شبه هیپنوتیزم’ شناخته می‌شود.

شبه هیپنوتیزم به عنوان شبه علم مطرح است، زیرا هیچ مدرک علمی قاطعی برای یادآوری خاطرات در هیپنوتیزم وجود ندارد.

شبه هیپنوتیزم چیست؟

چرا باید از شبه هیپنوتیزم استفاده کنیم؟

در هر جمع یا محیط، افرادی وجود دارند که برقراری ارتباط خوب با آنها یا جلب اعتماد آنها شما را به چالش می‌کشد.
این افراد ممکن است به شدت مشکوک به هرچیزی باشند یا به دلایل مختلف، هیچگاه به شما اجازه ندهند که آنها را هیپنوتیزم کنید. در چنین مواقع، می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های شبه هیپنوتیزم، این دسته افراد را به سادگی هیپنوتیزم کنید. البته منظور از هیپنوتیزم در اینجا، اجرایی است که با ترفندها و حقه‌ها انجام می‌شود، اما مخاطبان به هیچ وجه قادر به تشخیص تفاوت آن با هیپنوتیزم واقعی نمی‌شوند!

این کار حتی باعث میشود که تلقین پذیری افراد نسبت به هیپنوتیزم واقعی بیشتر شود و اگر میخواهید به طور واقعی آنها را هیپنوتیزم کنید، راحت تر بتوانید این کار را انجام دهید.

چه افرادی از شبه هیپنوتیزم استفاده میکنند؟

شعبده باز ها، منتالیست ها، روانشناس ها، دکتر ها و افرادی که میخواهند بدون هیچ خطایی به اجرای هیپنوتیزم بپردازند معمولا از شبه هیپنوتیزم استفاده میکنند تا بدون هیچ مشکلی اجرایشان را به پایان برسانند.

تقاوت هیپنوتیزم و شبه هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم و شبه هیپنوتیزم دو پدیده متفاوت هستند که اغلب به اشتباه تفسیر می‌شوند.
هیپنوتیزم واقعی یعنی تغییر آگاهی، با تمرکز و پذیرش، و تقویت تلقینات!
شبه هیپنوتیزم (هیپنوتیزم کاذب) اصطلاحی است که برای توصیف وضعیتی استفاده می‌شود که در آن سوژه به نظر می‌رسد هیپنوتیزم شده است یا به دلیل واکنش به نشانه‌ها یا اتفاقات عجیب، بدون اینکه در حالت هیپنوتیزم واقعی باشد، پاسخ می‌دهد.

تفاوت میان هیپنوتیزم و شبه هیپنوتیزم در دانش اصلی است.

با هیپنوتیزم، شما میتوانید افراد را به حالت خلسه واقعی ببرید و عملیات مورد نظر را اجرا کنید، در حالی که با تکنیک‌های شبه هیپنوتیزم،
بدون وارد کردن افراد به حالت خلسه، حرکات مرتبط با هیپنوتیزم را اجرا کنید.

اگر شما یک هیپنوتیست واقعی باشید، میدانید که بیشتر افراد از هیپنوتیزم ترس‌های متفاوتی دارند و به عنوان یک هیپنوتیست واقعی شما علم این را دارید که میتوانید این ترس ها را برطرف کنید و افراد را به طور واقعی هیپنوتیزم کنید. اما اگر شما یک منتالیست یا یک شعبده باز باشید شاید وقت این را نداشته باشید که مهارت های موجود علم هیپنوتیزم را یاد بگیرید، پس در اینصورت به دنبال تکنیک هایی هستید که حس و حال هیپنوتیزم را برای مخاطبان بدون اینکه واقعا هیپنوتیزم شوند ایجاد کنید.

تفاوت هیپنوتیزم و شبه هیپنوتیزم

برخی دیگر از تفاوت های هیپنوتیزم و شبه هیپنوتیزم عبارتند از:

  • هیپنوتیزم نیازمند آموزش یک هیپنوتیست حرفه‌ای با اخلاق است که بتواند سوژه را در طول فرآیند راهنمایی کند و به استقلال و رضایت آنها احترام بگذارد، در حالی که شبه هیپنوتیزم می‌تواند توسط هر کسی که برخی از تکنیک‌ها یا جمله‌های اولیه را می‌داند، انجام شود.
  • هیپنوتیزم را میتوان با استفاده از معیارهای عینی، مانند تصویربرداری مغز، پاسخ های فیزیولوژیکی یا تغییرات رفتاری آزمایش و تایید کرد، در حالی که شبه هیپنوتیزم را می توان تنها با معیارهای ذهنی، مانند ظاهر یا عملکرد سوژه مورد قضاوت قرار داد.
  • هیپنوتیزم توسط فرد ماهر می‌تواند خاطرات دقیق و قابل اعتمادی ایجاد کند. اما شبه هیپنوتیزم که تحت تأثیر تلقین و حقه انجام می‌شود، ممکن است منجر به ایجاد خاطرات کاذب یا تحریف شده شود.
  • هیپنوتیزم می‌تواند برای اهداف درمانی مانند مدیریت درد، کاهش اضطراب یا تغییر رفتار افراد استفاده شود، در حالی که شبه هیپنوتیزم هیچ مزایا یا خطرات اثبات شده‌ای ندارد.
  • هیپنوتیزم بر اساس شواهد و تحقیقات علمی استوار است، در حالی که شبه هیپنوتیزم به عنوان یک پدیده بدون پایه علمی یا علم کاذب هیپنوتیزم معرفی می‌شود.

 

چرا دکتر ها و روانشناس ها از شبه هیپنوتیزم استفاده میکنند؟

بسیاری از کلینیسین‌ها(پزشکان بالینی) و روانشناسان از شبه‌ هیپنوتیزم برای افزایش تلقین‌پذیری و اعتماد درمانجو به خود استفاده می‌کنند، تا با راحتی در شرایط خلسه، مشکلات ذهنی درمانجو را حل کنند.

از چه محصولاتی برای آموزش شبه هیپنوتیزم استفاده کنیم؟

محصولاتی که میتوانید آنها را تهیه کنید عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری