جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شعبده بازی

شعبده بازی چیست؟

شعبده بازی عملی است که با آن غیر ممکن ها ممکن می شود و ترکیبی است از علوم ریاضی، فیزیک، شیمی و روانشناسی که در آن شعبده باز شما را گول میزند!

همچنین افرادی که تردستی انجام می دهند زیر نظر این شاخه آموزش می بینند و می توانند با سرعت عمل بالا فن ها و تکنیک های فوق العاده ای را انجام دهند.

مدیریت صحنه، سرعت عمل بالا، پرت کردن حواس مخاطبان و تمرین بسیار زیاد از جلمه شاخصه های اصلی در شعبده بازی می باشد.

سبک هایی که جزئی از زیر شاخه های این علم هستند شامل:

 • کف بینی
 • رمالی
 • تله پاتی
 • تله کینزی
 • فال بینی یا فال گیری
 • سایکوکینزی یا سایکوکینسیس
 • تردستی یا شعبده بازی با کارت

می باشد و از معروف ترین افراد می توان به دیوید کاپرفیلد، دیوید بلین، کریس انجل و داینامو اشاره کرد.

شعبده بازی

مدیریت صحنه یا نمایش گرایی

“نمایش گرایی” یا “مدیرت صحنه”، در مورد اجرای هنری مانند تئاتر، مهارت اجرایی به گونه ای است که برای مخاطب جذاب باشد یا در انتقال موضوع یا پیام ضروری در اجرا کمک کند. به عنوان مثال، “داگ هنینگ” شعبده باز کانادایی، از بسیاری از شعبده های کلاسیک در نمایش جادویی خود استفاده می کرد. با این حال، او با رد کلیشه‌های سبک قدیمی هنر (مانند پوشیدن لباس رسمی) و با ارائه آن‌ها با شور و نشاط کودکانه‌ای که به هوش مخاطب احترام می‌گذارد، مطالب قدیمی را جدید جلوه داد.

سرعت عمل بالا

تمرین بسیار و تاکید بر سرعت عمل بالا برای کسی که در این حرفه کار می کند ضروری است. برای مثال در اجراهایی چون غیب کردن و ظاهر کردن اشیاء کوچک یا تردستی با کارت استفاده می شود.

پرت کردن حواس مخاطب یا گمراهی

گمراهی یا جهت دهی نادرست، یا همانطور که برخی از شعبده بازان ترجیح می دهند آن را بخوانند، هنر ظریف و فریبنده برای جهت دادن توجه مخاطب به یک چیز (یک اثر تردستی یا شعبده بازی) است تا مخاطب متوجه چیز دیگری نشود (بر اساس مکانیزم یک ترفند).

اصول شعبده بازی

این حرفه چند قانون و اصل مهم دارد که حتماً باید آن‌ها را رعایت کنید. مثلاً هیچ‌گاه نباید شعبده بازی را برای یک نفر دو بار انجام دهید، یا نباید راز آن را بازگو کنید و برای افزایش مهارت شعبده بازی خود نیاز به تمرین‌های زیادی دارید که برای مثال برای بار اول جلوی آیینه تمرین کنید، برای بار دوم جلوی کسی که شما را تشویق می‌کند مانند خانواده و… و وقتی به مهارت کافی دست پیدا کردید جلوی تماشاچیان به انجام آن بپردازید.

حیله یا گیمیک چیست؟

ابزار خاصی که برای اجرا در این حرفه استفاده می شود را “گیمیک” یا “حیله” می نامند.

بزرگ ترین سایت های محصولات شعبده بازی

بزرگ ترین، قدیمی ترین و معروف ترین وب سایت ها که در این زمینه فعالیت می کنند شامل:

 • مورفیز مجیک
 • پنگوئن مجیک
 • ایلوژنیست
 • ونیشینگ اینک

می باشد که شعبده راز محصولات ابن سایت ها را با کیفیت اصلی و مبلغ دلاری تهیه کرده و با ترجمه فارسی آن ها را در اختیار کاربران این وب سایت قرار می دهد.

معروف ترین شعبده باز ها

 • هری هودینی
 • دیوید کاپرفیلد
 • پن و تلر
 • دیوید بلین
 • کریس انجل
 • داینامو

10 ترفند قدیمی و معروف شعبده بازی

اگر از 10 شعبده باز بپرسید حرکت مورد علاقه آنها چیست، حداقل 12 پاسخ دریافت خواهید کرد. یک دلیل بزرگ این است که چیزهای مختلفی برای دوست داشتن وجود دارد.

آیا این ترفند نشان دهنده مهارت بسیار خوبی است؟

از نظر فنی هوشمندانه است؟

تاثیر زیادی روی مخاطب دارد؟

شاید مخاطب باهوش باشد؟

مخاطب را می توان گول زد؟

به همین دلیل تیم شعبده راز تصمیم گرفته تا به جای اجرای خاص یک حرکت توسط یک فرد، به چند ترفند عمومی و معروف توجه کند. با در نظر گرفتن همه اینها، در اینجا 10 شعبده بازی مورد علاقه همه شعبده بازان از دنیای جادویی این حرفه را برای شما شرح دادیم که آموزش شعبده بازی تمام این اثر ها را می توانید از وب سایت شعبده راز تهیه کنید.

شعبده بازی و تردستی

10.گرفتن گلوله یا شکار گلوله

چند حرکت وجود دارد که به اندازه شکار گلوله خاطره انگیز باشد؟ هنگامی که توسط یک شعبده باز استاد اجرا می شود، درام و ترس این اجرا می تواند تا لبه تیغ تیز شود. شعبده بازان با انجام این حرکت جان خود را از دست داده اند! و هر زمان که گلوله ای را در فیلمی تماشا می کنید، این خاطره برای شما تازه می شود.

9. در آوردن سکه از پشت گوش

“دیوید ویلیامسون” یکی از معتبرترین تردستان امروزی که تا به حال آموزش شعبده بازی در زمینه های مختلف تولید کرده، زمانی چنین گفت: «هیچ ترفندی برای اجرا کردن یک کودک پنج‌ساله بالاتر از تولید یک سکه از پشت گوش او نیست. هنگامی که این کار را انجام دادید،فراموش کنید که هیچ چیز نمی تواند آن را بالاتر ببرد.»، او اشتباه نمی کند.

8. کیسه تخم مرغ

تام وایت استون بزرگ که اغلب در سبک شعبده بازی کمدی کار می کرد، فلسفه خودش را برای اجرای این شعبده بازی اینگونه می گوید: «این کار را مستقیم انجام دهید، زیرا این یک جادوی واقعی است.» او 100% حق داشت. در این شعبده، جادوگر دستش را به کیسه ای می برد که خالی بودن آن ثابت شده است و سپس تخم مرغی را از درون کیسه تولید می کند. سپس تخم مرغ را دوباره در کیسه می گذارد و بدون اینکه اتفاق دیگری بیفتد، تخم مرغ دوباره ناپدید می شود. این یک ترفند ساده است و وقتی به آن فکر می کنید چیزی جز یک معجزه نیست.

7. چسبیدن کارت به سقف

شاید زیاد اهل “کارت یا پاسور” نباشید. یا ممکنه تنها زمانی که واقعاً از تماشای ترفندهای کارت لذت می برید، زمانی باشه که با گروهی از شعبده باز ها نشستید و یک یا دو ترفند را به نمایش می گذارند. با این حال، تصور کنید یک شعبده باز دسته ای از کارت ها را به سمت شما میاورد و از شما می خواهد تا یک کارت را انتخاب کنید و سپس آن را درون دسته بگذارید و بر بزنید، حالا شعبده باز دسته کارت را مستقیما به سمت بالا به سقف پرت می کند، کارت انتخابی سوژه به سقف چسبیده می ماند! این ترفند بی نظیره!

6. دگردیسی یا تغییر شکل

شعبده باز با طناب یا زنجیر بسته شده و در داخل جعبه ای قفل شده است. دستیار شعبده باز بالای جعبه می ایستد و مقداری پارچه را بالا می آورد. چند ثانیه بعد پارچه می افتد و شعبده باز و دستیار جای خود را عوض کرده اند. این یک حرکت تیمی است که باعث افتادن فک شما می شود.

5. رویای خسیس

رویای خسیس یک شعبده کلاسیک و خوشایند است. شعبده باز یک سطل فلزی ساده، که معمولاً یک سطل آهنی است، به نمایش می گذارد و شروع به تولید سکه از هوا می کند، سکه ها را یکی یکی داخل سطل می اندازد و هر یک از سکه ها صدای رضایت بخشی ایجاد می کند. دلیل جذابیت این ترفند فقط به تصویر متکی نیست، صدای افتادن هر سکه در سطل نیز بسیار خاص است.

4.توپ های ابری یا اسفنجی

نه، این ترفند فقط برای کودکان نیست! زمانی که تردستی توپ های اسفنجی به درستی اجرا شوند، یک شعبده شگفت انگیز است و نسخه ها و تغییرات زیادی از آن وجود دارد، می توان رنگ اسفنج ها، شکل و اندازه شان را تغییر داد یا حتی به طور کامل به چیزی غیر از یک توپ ابری تبدیل می شوند، یا می توان یک توپ اسفنجی را تبدیل به خرگوش‌های اسفنجی کنید. همینطور خفن ترین حرکت با اسفنج ها انتقال اسفنج از دست خود به سوژه است. با این حال، یک شعبده باز بزرگ همیشه به یاد می آورد که شاید اولین حرکتی که آموزش دیده باشد شعبده بازی با توپ های اسفنجی بوده.

3. دختر زیگ زاگ

یکی از معروف ترین اجراهای روی صحنه در تمام دوران “حقه جعبه دختر زیگ زاگ” است. علت جذابیت این حرکت این است که مخاطب می تواند در هر جایی بنشیند، جلو، پشت، زیر، و هنوز هم مردم عادی و حتی برخی از شعبده بازان نمی دانند چگونه انجام می شود. این اجرا با کمک یکی از تماشاگران اجرا می‌شود و آنقدر فریبنده است که فقط می‌توان آن را یک اثر هنری توصیف کرد.

2. پیدا کردن کارت انتخابی

این تردستی 90٪ از همه حرکت های تردستی با کارت را توصیف می کند، بنابراین کمی مبهم است، اما دلیل اینکه ما این مفهوم را دوست داریم دسترسی آن است. در دسته کارت، 52 کارت وجود دارد که همه آنها از پشت یکسان به نظر می رسند. شما یکی را بر می دارید، به آن نگاه می کنید، آن را بر می گردانید داخل دسته و بر می زنید. سپس شعبده باز آن را پیدا می کند. این تکنیک بسیار ساده است و در عین حال تعداد زیادی تنوع دارد. دلیل دیگری که اکثرا این حرکت را دوست دارند این است که تقریبا همیشه اولین ترفندی با کارت است که هر کسی یاد می گیرد.

1. فنجان ها و توپ ها

ترفند مورد علاقه اکثر شعبده باز ها در تمام دوران که حداقل 2000 سال اجرا شده است. “پروفسور هافمن” که اولین کتاب شعبده بازی را نوشت، فنجان ها و توپ ها را “پایه تمام شعبده بازی ها” نامید. “هری هودینی” گفته است: «هیچ کس نمی‌تواند خود را شعبده باز خطاب کند مگر اینکه بر فنجان‌ ها و توپ‌ ها تسلط داشته باشد». هر چیزی را که هنگام اجرا به دنبالش هستید، دارد. تعامل با مخاطب، غافلگیری، لحظات برجسته و یک پایان ضربتی وقتی که به درستی اجرا شود، “کامل ترین” اجرای یک شعبده بازی است. باعث افتخار است که بتوانید آن را برای مخاطبان اجرا کنید.

تاریخ شعبده بازی

تصور غربی از شعبده بازی ریشه در میراث باستانی یهودی-مسیحی و یونانی-رومی دارد. این سنت در اروپای شمالی در طول قرون وسطی و اوایل دوره مدرن شکل بیشتری گرفت و پس از سال 1500 میلادی از طریق اکتشافات اروپایی و استعمار به سایر نقاط جهان گسترش یافت.

نگاه تمدن غرب به عنوان داستانی از پیشرفت شامل پارادایم جادو، دین و علم است که “ظهور” و “انحطاط” شعبده و سپس دین را همراه با پیروزی نهایی علم ترسیم می کند، مدلی که اکنون توسط محققان به چالش کشیده شده است. علاوه بر این، خاستگاه کلمه سحر و جادو سؤالاتی را در مورد راه هایی ایجاد می کند که در آن دین یک شخص جادو یا شعبده شخص دیگری است و بالعکس.

اولین کتاب آموزش شعبده بازی

اولین کتاب نامش “Hocus Pocus Junior:The Anatomie of Legerdemain by anonymous” بود. این کتاب شامل کار مفصلی بر روی “فنجان ها و توپ ها” است. میشه گفت احتمالاً اولین کتاب انگلیسی است که از دیدگاه یک شعبده باز نوشته شده است. هر شعبده باز جدی باید این کتاب را بخواند، نه برای یادگیری بسیاری از ترفندهای جدید، بلکه برای اینکه متوجه شود از آن زمان تا حالا چقدر تغییر در ترفند ها ایجاد شده. این کتاب بخشی از تاریخ ما در این حرفه است. این کتاب 52 صفحه بود که برای اولین بار در سال 1634 میلادی منتشر شد. این اولین کتاب مصور به زبان انگلیسی بود که کاملاً به موضوع شعبده اختصاص داشت و احتمالاً اولین کتاب از دیدگاه یک شعبده باز بود. اطلاعات کمی در مورد نویسنده واقعی وجود دارد.

اولین شعبده باز در تاریخ چه کسی بود؟

شخصی به نام “ددی” بود که ترفندهای خود را در مصر باستان در 2700 سال قبل از میلاد انجام می داد. اولین ترفند فنجان ها و توپ ها به او نسبت داده می شود.

ددی نام یک شعبده باز خیالی مصر باستان است که در فصل چهارم داستانی که در پاپیروس افسانه ای وستکار روایت می شود ظاهر می شود. گفته می شود که او در زمان پادشاهی “دومین فرعون از دودمان چهارم، خوفو” معجزه کرده است.

آموزش شعبده بازی

مجری ادعا می کند که می تواند نبض خود را نگه دارد و از یک مخاطب می خواهد که دست او را بگیرد و نبضش را کنترل کند.

حالا کم کم چشمانش را می بندد و خود را وارد فضای خلسه می کند و کم کم ضربان نبضش ضعیف تر می شود تا جایی که مخاطب دیگر نمی تواند نبضش را حس کند!

حالا مجری دوباره شروع به ژست های عجیب و غریب می کند و دوباره با کشیدن چند نفس عمیق، نبض خود را بر می گرداند.

آموزش شعبده بازی
آموزش شعبده بازی

راز این حرکت در چیست؟

برای این آموزش فقط کافی است تا یک عدد توپ پینگ پنگ را در زیر بغل آن دستی که می خواهید نبض خود را نگه دارید قرار دهید و موقع اجرا با عضلات زیر بغلتان به آن فشار بیاورید، این کار باعث می شود که یکی از جریان های وریدی خون شما قطع شود و نبض شما نزند!

پس منتظر چی هستید؟! همین حالا یک توپ پینگ پنگ تهیه کنید و این حرکت فوق العاده را که در هیچ کجا جز وب سایت شعبده راز آموزشش را پیدا نخواهید کرد را انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری