هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چیست؟

کلمه “هیپنوتیزم” یا “هیپنوز”، این ها کلماتی هستند که در هیپنوتیزم ریشه لاتین و یونانی دارند و شما آن را به عنوان خواب می شناسید به این دلیل که کلمه “هیپنوز” در لغت خودش به معنای خواب هست و از آنجایی که این اتفاق زمانی شروع شد که ظاهر شخصی که وارد هیپنوتیزم و حالت هیپنوتیزم می شد شبیه کسی بود که به خواب می رفت، و افراد اسمش را گذاشتند خواب مصنوعی چون خواب طبیعی نبود و این خودش یک غلط مصطلحی شد که تا امروز هم پابرجاست.

هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی یک حالت تغییر یافته از آگاهی و افزایش آرامش است که امکان تمرکز را بهبود می بخشد و به آن هیپنوتیزم درمانی هم نیز می گویند که معمولا با راهنمایی یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مثل کلینیسین، پزشک، روانشناس با استفاده از تکرار کلامی و تصاویر ذهنی انجام می شود. در طول هیپنوتراپی اکثر افراد احساس آرامش و شل بودن می کنند که معمولاً افراد را نسبت به پیشنهادات در مورد تغییرات رفتاری بازتر می کند.

نظر جیمز برید در مورد هیپنوتیزم

بخش عمده‌ای از سوء تعبیر ها و سوء تفاهم ها در مورد این حرفه مرتبط به خود این کلمه می شود به گونه ای که وقتی آقای “جیمز برید” یک پزشک مشهوری که این واژه را برای هیپنوتیزم انتخاب کرد و آن را به عنوان هیپنوز گفت بعدها خودش پشیمان شد از اینکه چرا این واژه را انتخاب کرده است اما دیگر دیر شده بود و این واژه فراگیر شده بود.

در واقع همه جا به آن خواب مصنوعی گفته می شود در حالی که هیپنوتیزم خواب نیست!

آموزش هیپنوتیزم

تصور کنید روی یک صندلی راحتی نشسته اید و بدون هیچ دغدغه ای شروع به انجام خود هیپنوتیزم می کنید، البته می توانید بعد از اینکه به این تکنیک مسلط شدید روی دیگران هم این تکنیک آموزش هیپنوتیزم را اجرا کنید.

برای شروع میبایست یک عدد کاغذ سفید بدون هیچ نوشته ای (به اندازه کاغذ آ چهار) را روبروی خود قرار دهید و همانطور که در حالت نشسته قرار گرفته اید با فاصله ای به اندازه 2 متر به آن کاغذ سفید نگاه کنید و تصور کنید که این کاغذ سفید یک خورشید است که با هر نفس شما تابش نورش مستقیم در چشمان شما بیشتر و بیشتر می شود و سعی کنید خودتان را از محیط بیرون منفک کنید.

همزمان با شروع و خیره شدن به کاغذ سفید چندین نفس عمیق می کشید (حدود 20 الی 30 نفس عمیق به صورت دم و بازدم) و کم کم احساس ریلکس شدن (شل شدن) و خواب آور به شما دست می دهد و همینطور چشم ها سنگین و سنگین تر می شوند و همزمان به خودتان تلقین کنید که تمام ماهیچه های شما شل شده و پلک ها سنگین و سنگین تر می شوند و کم کم احساس خواب در شما بیشتر شده اما در واقع این یک خواب طبیعی نیست و اساساً خواب نیست و شما در شرایطی قرار گرفته اید که تمرکزتان توجه یافته شده و آماده تلقینات به خود هستید.

توجه تمرکز یافته باید طوری باشد که شما نسبت به محیط پیرامون خود انفکاک کامل پیدا کنید.

هیپنوتیزم

حالا که همزمان با دیدن کاغذ سفید نفس های عمیق را کشیدید و احساس خواب آور و سنگینی پلک ها به شما دست داد به آرامی وارد فضایی به نام “خلسه” می شوید که در این فضا تمرکز، توجه و پذیرش بسیار شدت گرفته است و حالا کافی است تا مشکلاتی که همیشه گریبانگیر ذهن شما بوده اند را در این فضا با “خود تلقینی” از بین ببرید.

بعد از گفتن این تلقینات به خود در فضای خلسه، حالا کافی است که به محیط عادی خود برگردید، برای برگشت به محیط عادی خود فقط کافی است به خود بگویید: “از شماره 5 تا 1 میشمارم و به شماره 5 که رسیدم چشمانم را باز می کنم و تاثیرات این اتفاق در یک سطح جسمی من را از دردم رها خواهد کرد” و زمانی که چشمانتان را باز کردید اتفاق عجیبی را مشاهده خواهید کرد زیرا دردی وجود نخواهد داشت یا شدتش به شدت کاسته شده! در هیپنوتراپی، بعضی موارد به دلیل شدت زیاد درد، درد شما بسیار کم شده و می توانید به طور مستمر برای رهایی از درد های خود به طور روزانه، خود را هیپنوتیزم کنید.

این ها بخش هایی از کتاب آقای “علی فروتن” به نام “هیپنوتیزم” است که در ایران و سراسر دنیا می توانید آن را تهیه کنید.

هیپنوتیزم خیابانی

هیپنوتیزم خیابانی اصطلاحی است که به اجرای هیپنوتیزم بداهه/غیربرنامه‌ریزی شده که در مکان‌های عمومی و معمولاً با اعضای عمومی انجام می‌شود، اطلاق می‌شود. به طور کلی، هیپنوتیزم خیابانی به جای اینکه مبتنی بر درمان باشد، بر سرگرمی متمرکز است. دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است انتخاب کنید که هیپنوتیزور خیابانی شوید. هیپنوتیزورهای خیابانی دوست دارند قدرت هیپنوتیزم را به عموم مردم نشان دهند، برخی مایلند داوطلبان و مخاطبان خود را سرگرم کنند (مخاطب، در این مورد، افرادی هستند که در مناطق و محیط های عمومی هستند یا کسانی که در حال عبور هستند). همچنین، علاوه بر سرگرمی و آموزش، هیپنوتیزم خیابانی ابزاری فوق العاده برای تبلیغ خدمات هیپنوتیزم خود به عنوان هیپنوتیزم کننده یا هیپنوتیزم درمانگر است. و بله، درست است که شما هم می توانید هیپنوتراپیست باشید و هم هیپنوتیزم کننده خیابان! در مورد هیپنوتیزم روی صحنه نیز همین‌طور است. هیپنوتیزورهای صحنه نمایش های از پیش رزرو شده را در تئاتر/روی صحنه اجرا می کنند. هیپنوتراپیست ها جلسات هیپنوتیزم درمانی خود را در اتاق های درمانی (یا در یک مکان خصوصی مشابه) با مشتریانی که از قبل رزرو کرده اند (و همچنین بدون مخاطب یا تماشاگر) انجام می دهند. در مقابل، هیپنوتیست های خیابانی در هر مکان، با هر کسی و در هر زمان اجرا می کنند.

انتونی جک کویین هیپنوتیزم

آموزش هیپنوتیزم خیابانی

فرآیند آموزش هیپنوتیزم خیابانی از تعدادی مولفه تشکیل شده است که در صورت دنبال کردن، اجرای کوتاه اما سرگرم کننده ای به همراه خواهد داشت و معمولاً مورد توجه عموم مردم و افراد رهگذر قرار می گیرد.

حدودا 20 سال است که روش های گوناگونی از القائات هیپنوتیزمی در خیابان یا هیپنوتیزم خیابانی توسط شخصی به نام “آنتونی جک کویین” فرزند “فردی جک کویین” رئیس انجمن “هد هکینگ” ابداع شده که شما می توانید از آن القائات در محیط های شلوغ استفاده کنید و در کمتر از 3 دقیقه شخص مورد نظر را در هر محیطی چه شلوغ و چه خلوت هیپنوتیزم کنید.

معروف ترین این القائات، القاء بلند شدن دست از روی پا است که سازنده این القاء و مغز متفکر آن کسی نیست جز فردی جک کویین.

برای انجام هیپنوتیزم خیابانی باید اول سوژه را انتخاب کنید و سپس القائاتی را روی سوژه پیاده کنید.

انجام این القائات نیاز به اعتماد به نفس بالا و داشتن مهارت در زمینه آموزش هیپنوتیزم می باشد و سعی کنید تا زمانی که در یادگیری این مهارت ها آموزش کافی را فرا نگرفته اید روی دیگران اجرایش نکنید و در فرصت اول روی خود آن ها را به اجرا در بیاورید.

3 تا از مهم ترین القائات برای هیپنوتیزم خیابانی:

القاء دست آهن ربایی: تصور کردن آهن ربا کف دست و نزدیک شدن کف  دست ها به هم.

القاء نقطه تنظیم شده چشمی: تصور کردن یک نقطه کف دست و نزدیک شدن کف دست به صورت و همزمان تلقین سنگین شدن پلک ها روی سوژه.

القاء بلند شدن دست: و آخرین القاء برای هیپنوتیزم خیابانی القاء تصور کردن بلند شدن دست از روی پای سوژه است.

پس از انجام این 3 القاء سوژه وارد حالت هیپنوتیزمی ترنس (خلسه) می شود و شما می توانید همانند یک عروسک خیمه شب بازی ذهن او را هک کنید و به کنترل ذهن او ادامه دهید و در آخر سوژه را با 5 شماره به حالت اولش باز می گردانید.

توجه داشته باشید که این القائات به شدت قوی هستند و سعی کنید تا قبل از اینکه در یادگیریشان مهارت لازم را کسب نکرده اید به اجرا نپردازید چون می تواند سلامت روان نظام جامعه را به خطر بیندازد.

انتخاب مکان برای هیپنوتیزم خیابانی

هیپنوتیزم خیابانی را می توان به معنای واقعی کلمه در هر جایی انجام داد، یک مکان را نام ببرید، احتمالاً می توانید هیپنوتیزم خیابانی را در آنجا انجام دهید. با این حال، هنگام انتخاب مکان باید چند نکته را در نظر بگیرید. آیا قرار است افرادی در اطراف قدم بزنند یا از کنارتان عبور کنند، یا کنار شما نشستند؟ آیا افراد مختلفی (مثلاً در یک خیابان خرید شلوغ) وجود خواهند داشت یا همان افراد در تمام مدت در منطقه خواهند بود (مانند یک بار یا رستوران)؟ آیا سر و صدای زیادی وجود دارد که ممکن است کسی نتواند صدای شما را به درستی بشنود (مثلاً در یک باشگاه رقص)؟ آیا خطرات احتمالی (مانند وسایل نقلیه، زمین یا کف ناهموار، حیوانات، افراد و غیره) وجود دارد؟ همه موارد فوق در انتخاب مکان خود ارزش در نظر گرفتن دارد تا بتوانید عملکرد هیپنوتیزم خیابانی خود را به راحتی مدیریت کنید. مطمئناً، شما هرگز نمی‌توانید 100 درصد مواقع بدانید که چه اتفاقی قرار است بیفتد، اما خوب است که قبل از شروع نمایش هیپنوتیزم خیابانی، وضعیت را کنترل کنید. با این حال، اساسا، شما می توانید روال هیپنوتیزم خیابانی خود را در هر مکان و در هر زمان انجام دهید.

نزدیک شدن به داوطلبان بالقوه هیپنوتیزم خیابانی

وقتی در مکان انتخابی خود هستید، باید افرادی را برای انجام هیپنوتیزم خیابانی به عنوان داوطلب یا سوژه برای خود پیدا کنید. این بدان معناست که باید به افراد، جفت‌ها و گروه‌های تصادفی نزدیک شوید و از آنها بپرسید که “آیا می‌خواهند هیپنوتیزم را تجربه کنند، یا «چیز جالبی ببینند؟»” یا از آنها دعوت می‌کنید تا به روش‌های مختلف هیپنوتیزم شوند. توجه داشته باشید که برخی از افراد (به طور بالقوه نیمی یا بیشتر از افرادی که می‌پرسید) خواهند گفت که نمی‌خواهند شرکت کنند. این خوب است، آن را شخصی نگیرید. آنها احتمالاً چیزی علیه شما ندارند، اما چیزهای دیگری دارند یا کارهای واجب تری دارند که باید انجام دهند، یا فقط نمی خواهند. اگر کسی نمی‌خواهد شرکت کند، از او تشکر کنید و به سراغ نفر یا گروه بعدی بروید.

هنگام نزدیک شدن و صحبت با داوطلبان بالقوه خود، مهارت های خود را در ایجاد رابطه در نظر بگیرید. اگر یک هیپنوتراپیست یا هیپنوتیست هستید، احتمالاً مهارت های ایجاد ارتباط فوق العاده ای دارید، زیرا اغلب در حرفه هیپنوتیزم ضروری هستند. با این حال، اگر در مورد ایجاد رابطه و واداشتن افراد به تعامل با شما اطلاعات زیادی ندارید، کمی وقت بگذارید تا در مورد آن بیاموزید یا فیلم های آموزشی ترجمه شده را از وب سایت شعبده راز تهیه کنید.

تماس چشمی، لبخند زدن، اعتماد به نفس به خود و توانایی‌ هایتان… همه این عناصر (و دیگران) باعث می‌شوند مردم بیشتر به شما اعتماد کنند و در هنگام جستجوی داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی، میزان جذب بهتری به شما می‌دهند. رویکردی ارتباطی مهم است.

القائات داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی خود را بررسی کنید

در مرحله بعد، انجام یک «تمرین گرم کردن» یا «تست پیشنهادی» با داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی خود بسیار عالی است. دلیل اصلی این امر این است که بفهمیم آنها چگونه از نظر فیزیکی به تلقینات ما پاسخ می دهند. این مهم است زیرا شما قصد دارید یک نمایش هیپنوتیزمی را اجرا کنید که برای سرگرمی طراحی شده است، و اگر کسی را دارید که به خوبی به تلقینات پاسخ نمی‌ دهد، این نمایش کمتر ممکن است سرگرم‌کننده باشد! تست پیشنهاد پذیری نیز یک راه عالی برای «آسان کردن افراد به آن» است. برای کسی که قبلا هیپنوتیزم را تجربه نکرده است، به جای پریدن مستقیم به هیپنوتیزم، تمرین گرم کردن را که در بالاتر به شما توضیح دادیم انجام دهید. تست‌های تلقین زیادی برای انتخاب وجود دارد، بنابراین انعطاف‌ پذیری زیادی در کاری که در این مرحله انجام می‌دهید دارید.

یکی دیگر از موارد مفید برای اضافه کردن در مرحله قبل از هیپنوتیزم بررسی انطباق است. از داوطلبان خود بخواهید تا کارهای کوچکی را انجام دهند تا بتوانید ببینید که چگونه پاسخ می دهند (یا اینکه فعالانه پاسخ نمی دهند). مرتب کردن مجدد افراد اغلب یک راه آسان برای انجام این کار است. به سادگی بگویید، “می توانید بیایید و برای من اینجا بایستید” و آنها را به یک نقطه هدایت کنید. اینکه افراد قبل از شروع فرآیند هیپنوتیزم از پیشنهادات، دستورالعمل ها و تلقینات شما پیروی کنند، راه مطمئنی برای آزمایش سازگاری آنها و ترغیب آنها به پیروی از تلقینات آینده در حین هیپنوتیزم است.

هیپنوتیزم کردن داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی

اولا، فقط داوطلبانی را هیپنوتیزم کنید که واقعاً داوطلب هستند. هرگز کسی را که با آن موافق نیست هیپنوتیزم نکنید. این غیراخلاقی است، می تواند باعث شود مردم احساس ناراحتی کنند، و ممکن است شما را با مشکلات زیادی (از نظر فیزیکی یا قانونی) مواجه کند.

بنابراین، هنگامی که یک داوطلب تمایل دارد، می توانید هیپنوتیزمش کنید. چگونه این کار را انجام می دهید؟ خب، از آنجایی که این یک اجرای سریع هیپنوتیزم خیابانی است، القای آرامش پیشرونده 20 دقیقه ای احتمالاً منتفی است. اکثر هیپنوتیست های خیابانی از القاء سریع و تکنیک های آموزش هیپنوتیزم فوری برای ایجاد حالت هیپنوتیزم سریع استفاده می کنند. این القاء نیز به دلیل دراماتیک و سرگرم کننده بودن آنها انتخاب می شود. تماشای یک القای سریع به خودی خود سرگرم کننده است، و از آنجایی که برای سرگرمی در آنجا هستید، این انتخاب بدیهی است.

با داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی هیپنوتیزم شده خود چه کنیم؟

وقتی داوطلب یا داوطلبان خود را هیپنوتیزم می کنید، وقت آن است که کاری با آنها انجام دهید. با این حال چه کار می کنید؟ خب، این کاملاً به شما بستگی دارد. روال ها و طرح های مختلفی وجود دارد که می توانید در موقعیت های هیپنوتیزم خیابانی از آنها استفاده کنید. همچنین انواع مختلفی از پدیده های هیپنوتیزمی وجود دارد که می توانید آنها را به کار ببرید. روال‌های کاتالپسی (خشک کردن سوژه) یا چسباندن سوژه در اجرای هیپنوتیزم خیابانی رایج هستند (مانند چسباندن کسی به زمین، یا چسباندن دست به میله برای اینکه نتوانند نوشیدنی را بردارد). با داوطلبانی که به خوبی پاسخ و واکنش می‌ دهند، ممکن است مجبور شوید نامشان را فراموش کنند یا باور کنند که آنها یک مامور مخفی هستند که در جستجوی سرنخ‌ ها هستند. می توانید به آنها بگویید که نمی توانند صدای خود را کنترل کنند، یا شلوارشان پر از پودر خارش است! راستش، امکانات، بی حد و حصر است. کاری که انجام می دهید به داوطلب، مکان و زمانی که در دسترس دارید و مهم تر از همه به شخص خود شما بستگی دارد. ناگفته نماند، اما به هر حال، هر کاری که می کنید، با داوطلبان خود با احترام رفتار کنید. با آنها سرگرم شوید، آنها را مسخره نکنید! ایجاد احساس بد یا تحقیر در داوطلبان خود سریعترین راه برای از دست دادن رابطه، کسب شهرت و عصبانی کردن مردم است. هیپنوتیزم خیابانی یک سرگرمی سرگرم کننده است و زمانی که به درستی انجام شود، احساس خوبی در همه افراد ایجاد می کند. بنابراین، به داوطلبان خود احترام بگذارید و مطمئن شوید که همه اوقات خوبی را سپری می کنند!

بیدار کردن داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی

در نهایت، وقتی زمان پایان دادن به اجرای هیپنوتیزم خیابانی است، مطمئن شوید که داوطلبان خود را به طور کامل بیدار کرده اید و فعالانه همه تلقینات هیپنوتیزم را حذف کرده اید. این تضمین می‌کند که آن‌ها از تجربه هیپنوتیزم خیابانی شما دور می‌شوند و کاملاً «به حالت عادی بازگشته‌ اند» و طوری رفتار نمی‌کنند که انگار هنوز در این حالت هستن و احتمالاً خودشان (و شما) را دچار مشکل نمی کنند. حتی اگر فکر می‌کنید که تلقینات شما بعید است ادامه پیدا کنند، یا اینکه سوء تعبیر نشده است، باز هم خوب است که در پایان تلقینی را اضافه کنید که این اثر را «تمام تلقین هایی را که تا این مرحله دریافت کرده‌ اند را تا کنون به طور کامل حذف شده‌ و دیگر اثری ندارد. و ازشان بخواهید برای تایید اینکه در حالت هیپنوتیزم نیستند سرشان را تکان دهند که به نشانه تایید است. همیشه از نظر ایمنی فکر کنید و مطمئن شوید که مردم پس از بیدار شدن احساس خوبی دارند.

هیپنوتیزم سریع

هیپنوتیزم سریع به انجام هیپنوتیزم در سریعترین زمان ممکن گفته می شود و اولین شخصی که این روش را برای هیپنوتیزم ابداع نمود کسی نیست جز “هان ونگ”.

هیپنوتیزم سریع

آموزش هیپنوتیزم سریع

معمولا افرادی که سریع  اجرا می کنند، افرادی هستند که اساسا در تکنیک های هیپنوتیزمی مهارت بالایی دارند و سالهاست به اجرای آن میپردازند.

پس توجه داشته باشید که این کار نیاز به تمرین بالایی دارد و قطعا با یک بار انجام دادنش شاید موفق نشوید.

حالا در اینجا نگاهی می اندازیم به آموزش.

تصور کنید در هر مکان و هر شرایطی که هستید از یک سوژه می خواهید که او را در کمتر از یک ثانیه هیپنوتیزم کنید.

حالا به سوژه نزدیک شده و به او می گویید که شما قرار است تا چند لحظه دیگر در یک ثانیه این اتفاق برایتان بیوفتد و به روی زمین خواهید افتاد و به خواب می روید.

حالا سوژه را روی صندلی می نشانید، البته می توانید ایستاده هم این کار را انجام دهید اما اگر تخصص و مهارت کافی ندارید حتما سوژه را بنشانید و نشسته به اجرا بپردازید.

کافی است از سوژه بخواهید که 3 الی 5 بار دستانش را هم عرض شانه هایش باز کند و ببندد و همزمان نفس عمیق بکشد و سپس آخرین باری که دستانش را به هم نزدیک کرد به سوژه بگویید تا کف دست ها را داخل هم قفل کند و شما در یک لحظه دست های سوژه را گرفته و با گفتن کلمه بخواب دستان سوژه را کشیده و سوژه را هیپنوتیزم کنید.

حالا که سوژه از روی صندلی به سمت پایین خم شده در حالت هیپنوتیزم است و می توانید القائات فراموشی اسم، چسبیدن به صندلی، بشکن خنده دار، قفل شدن دست ها در هم و چسبیدن پاها به زمین و غیره را برایش اجرا کنید و در آخر هم سوژه را با 5 شماره به حالت اولش باز گردانید.

این تنها قسمتی از محصول فیلم آموزشی هان ونگ به نام “زپ” بود که می توانید آموزش کاملش را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری