جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چیست؟

کلمه “هیپنوتیزم” یا “هیپنوز”، این ها کلماتی هستند که در هیپنوتیزم ریشه لاتین و یونانی دارند و شما آن را به عنوان خواب می شناسید به این دلیل که کلمه “هیپنوز” در لغت خودش به معنای خواب هست و از آنجایی که این اتفاق زمانی شروع شد که ظاهر شخصی که وارد هیپنوتیزم و حالت هیپنوتیزم می شد شبیه کسی بود که به خواب می رفت، و افراد اسمش را گذاشتند خواب مصنوعی چون خواب طبیعی نبود و این خودش یک غلط مصطلحی شد که تا امروز هم پابرجاست.

هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی یک وضعیت خاص است که از آگاهی و افزایش آرامش بهره می‌برد و می‌تواند تمرکز ذهن را افزایش دهد. این روش گاهی به نام هیپنوتیزم درمانی هم شناخته می‌شود و معمولاً توسط ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نظیر کلینیسین، پزشک یا روانشناس با استفاده از تکرار کلامی و تصاویر ذهنی راهنمایی می‌شود. در طول هیپنوتراپی اکثر افراد احساس آرامش و شل بودن می کنند که معمولاً افراد را نسبت به پیشنهادات در مورد تغییرات رفتاری بازتر می کند.

نظر جیمز برید در مورد هیپنوتیزم

بسیاری از ابهامات و سوءتفاهم‌ها درباره این شغل به خاطر خود این واژه‌ است. زمانی که آقای “جیمز برید”، یک پزشک معروف، این واژه را انتخاب کرد و آن را “هیپنوز” نامید، بعدها پشیمان شد که چرا این واژه را انتخاب کرده بود. اما وقتی این موضوع مشخص شد، این عبارت، به طور گسترده‌ای در جامعه فراگیر شد.”

در واقع، اکثر افراد آن را خواب مصنوعی اطلاق می‌کنند، در حالی که واقعیت این است که هیپنوتیزم خواب نیست!

آموزش هیپنوتیزم

تصور کنید روی یک صندلی راحتی نشسته اید و بدون هیچ دغدغه ای شروع به انجام خود هیپنوتیزم می کنید، البته می توانید بعد از اینکه به این تکنیک مسلط شدید روی دیگران هم این تکنیک آموزش هیپنوتیزم را اجرا کنید.

برای شروع، یک عدد کاغذ سفید بدون هیچ نوشته‌ای (به اندازه کاغذ A4) را روبروی خود قرار دهید. سپس همانطور که در حالت نشسته قرار گرفته‌اید، با فاصله‌ای به اندازه 2 متر به آن کاغذ سفید نگاه کنید. تصور کنید که این کاغذ سفید یک خورشید است که با هر نفس شما، تابش نورش مستقیماً در چشمان شما بیشتر و بیشتر می‌شود. سعی کنید خودتان را از محیط بیرون منفک کنید.

همزمان با شروع و خیره شدن به کاغذ سفید، چندین نفس عمیق بکشید (حدود 20 تا 30 نفس عمیق به صورت دم و بازدم). کم‌کم احساس ریلکس شدن (شل شدن) و خواب‌آور به شما دست می‌دهد. چشمان شما همزمان سنگین و سنگین‌تر می‌شوند. همچنین به خودتان تلقین کنید که تمام ماهیچه‌های شما شل شده و پلک‌ها سنگین و سنگین‌تر می‌شوند. احساس خواب در شما کم‌کم بیشتر می‌شود. با این حال، این یک خواب طبیعی نیست و اساساً یک حالت خواب نیست و در شرایط تمرکز بالا قرار دارید.

توجه تمرکزیافته باید طوری باشد که شما نسبت به محیط پیرامون خود انفکاک کامل پیدا کنید.

هیپنوتیزم

توجه تمرکزیافته

همین حالا که با نگاه به کاغذ سفید نفس‌های عمیقی کشیده و احساس خواب‌آور و سنگینی پلک‌ها به شما دست داده، به آرامی وارد فضایی به نام “خلسه” می‌شوید. در این فضا، تمرکز، توجه، و پذیرش به شدت تقویت یافته‌اند. حالا کافیست مشکلاتی که همیشه ذهن شما را مشغول کرده‌اند را در این فضا با استفاده از “تلقین به خود” از بین ببرید.

بعد از گفتن این تلقینات در فضای خلسه، حالا می‌توانید به محیط عادی خود بازگردید. برای بازگشت به حالت عادی، کافی است به خودتان بگویید: “از شماره 5 تا 1 می‌شمارم و به شماره 5 که رسیدم، چشمانم را باز می‌کنم. تاثیرات این تجربه در سطح جسمی من باعث رهایی از درد خواهد شد.” زمانی که چشمانتان را باز کردید، تغییرات خارق‌العاده‌ای را خواهید دید؛ چرا که دردی وجود ندارد یا شدت آن به شدت کاهش یافته است! در هیپنوتراپی، در برخی موارد به دلیل کاهش شدت درد، شما می‌توانید به صورت مداوم خودتان را هیپنوتیزم کنید تا از درد‌های روزانه بهبود یابید.

این ها بخش هایی از کتاب آقای “علی فروتن” به نام “هیپنوتیزم” است که در ایران و سراسر دنیا می توانید آن را تهیه کنید.

هیپنوتیزم خیابانی

هیپنوتیزم خیابانی اصطلاحی است که به اجرای هیپنوتیزم بداهه یا غیربرنامه‌ریزی شده که در مکان‌های عمومی و معمولاً با افراد ناشناخته انجام می‌شود، اطلاق می‌شود. به طور کلی، هیپنوتیزم خیابانی به جای اینکه مبتنی بر درمان باشد، بر سرگرمی متمرکز است.

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است انتخاب کنید که هیپنوتیزور خیابانی شوید. هیپنوتیست‌های خیابانی دوست دارند قدرت هیپنوتیزم را به عموم مردم نشان دهند، برخی مایلند داوطلبان و مخاطبان خود را سرگرم کنند (مخاطب، در این مورد، افرادی هستند که در مناطق و محیط های عمومی هستند یا کسانی که در حال عبور هستند).

همچنین، علاوه بر سرگرمی و آموزش، هیپنوتیزم خیابانی ابزاری فوق العاده برای تبلیغ خدمات هیپنوتیزم خود به عنوان هیپنوتیزم کننده یا هیپنوتیزم درمانگر است. و بله، درست است که شما هم می توانید هیپنوتراپیست باشید و هم هیپنوتیزم کننده خیابان!

در مورد هیپنوتیزم روی صحنه نیز همین‌طور است. هیپنوتیست‌های صحنه، نمایش هایشان را در تئاتر یا روی صحنه اجرا می کنند.

هیپنوتراپیست ها جلسات هیپنوتیزم درمانی خود را در اتاق های درمانی (یا در یک مکان خصوصی مشابه) با مشتریانی که از قبل رزرو کرده اند (و همچنین بدون مخاطب یا تماشاگر) انجام می دهند. در مقابل، هیپنوتیست های خیابانی در هر مکان، با هر کسی و در هر زمان اجرا می کنند.

انتونی جک کویین هیپنوتیزم

آموزش هیپنوتیزم خیابانی

اجراهای خیابانی یک مسیر جذاب با چند مرحله است که اگر به دنبال آن بروید، تجربه سرگرم‌کننده‌ای خواهید داشت. این فرآیند به طور معمول توجه مردم و رهگذران را به خود جلب می‌کند.

حدودا 20 سال است که شخصی به نام “آنتونی جک کویین”، فرزند “فردی جک کویین” رئیس انجمن “هد هکینگ”، روش‌های متنوعی از القائات هیپنوتیزمی در خیابان یا به اصطلاح هیپنوتیزم خیابانی را ابداع کرده است. شما می‌توانید از این روش‌ها در محیط‌های شلوغ استفاده کنید و در کمتر از 3 دقیقه شخص مورد نظر را در هر محیطی، چه شلوغ و چه خلوت، هیپنوتیزم کنید.

معروف ترین این القائات، القاء بلند شدن دست از روی پا است که سازنده این القاء و مغز متفکر آن کسی نیست جز فردی جک کویین.

برای انجام هیپنوتیزم خیابانی باید اول سوژه را انتخاب کنید و سپس القائاتی را روی سوژه پیاده کنید.

انجام این القائات نیاز به اعتماد به نفس بالا و داشتن مهارت در زمینه آموزش هیپنوتیزم می باشد و سعی کنید تا زمانی که در یادگیری این مهارت ها آموزش کافی را فرا نگرفته اید روی دیگران اجرایش نکنید و در فرصت اول روی خود آن ها را به اجرا در بیاورید.

3 تا از مهم ترین القائات برای هیپنوتیزم خیابانی:

  1. القاء دست آهن ربایی: تصور کردن آهن ربا کف دست و نزدیک شدن کف  دست ها به هم.
  2. القاء تثبیت چشم به دست: تصور کردن یک نقطه کف دست و نزدیک شدن کف دست به صورت و همزمان تلقین سنگین شدن پلک ها روی سوژه.
  3. القاء بلند شدن دست: و آخرین القاء برای هیپنوتیزم خیابانی القاء تصور کردن بلند شدن دست از روی پای سوژه است.

 

پس از انجام این 3 القاء سوژه وارد حالت هیپنوتیزمی ترنس (خلسه) می شود و شما می توانید همانند یک عروسک خیمه شب بازی ذهن او را هک کنید و به کنترل ذهن او ادامه دهید و در آخر سوژه را با 5 شماره به حالت اولش باز می گردانید.

توجه داشته باشید که این القائات به شدت قوی هستند و سعی کنید تا قبل از اینکه در یادگیریشان مهارت لازم را کسب نکرده اید به اجرا نپردازید چون می تواند سلامت روان نظام جامعه را به خطر بیندازد.

انتخاب مکان برای هیپنوتیزم خیابانی

هیپنوتیزم خیابانی را میتوان به معنای واقعی کلمه در هر جایی انجام داد، یک مکان را نام ببرید، احتمالاً می توانید هیپنوتیزم خیابانی را در آنجا انجام دهید. با این حال، هنگام انتخاب مکان باید چند نکته را در نظر بگیرید.

  • آیا قرار است افرادی در اطراف قدم بزنند یا از کنارتان عبور کنند، یا کنار شما نشستند؟
  • آیا افراد مختلفی (مثلاً در یک خیابان خرید شلوغ) وجود خواهند داشت یا همان افراد در تمام مدت در منطقه خواهند بود (مانند یک بار یا رستوران)؟
  • آیا سر و صدای زیادی وجود دارد که ممکن است کسی نتواند صدای شما را به درستی بشنود (مثلاً در یک باشگاه رقص)؟
  • آیا خطرات احتمالی (مانند وسایل نقلیه، زمین یا کف ناهموار، حیوانات، افراد و غیره) وجود دارد؟

 

مطمئناً، شما هرگز نمی‌توانید 100 درصد مواقع بدانید که چه اتفاقی قرار است بیفتد، اما خوب است که قبل از شروع نمایش هیپنوتیزم خیابانی، وضعیت را کنترل کنید. با این حال، اساسا، شما می توانید روال هیپنوتیزم خیابانی خود را در هر مکان و در هر زمان انجام دهید.

نزدیک شدن به داوطلبان بالقوه هیپنوتیزم خیابانی

وقتی در مکان انتخابی خود هستید، باید افرادی را برای انجام هیپنوتیزم خیابانی به عنوان داوطلب یا سوژه برای خود پیدا کنید. این بدان معناست که باید به افراد، جفت‌ها و گروه‌های تصادفی نزدیک شوید و از آنها بپرسید که “آیا می‌خواهند هیپنوتیزم را تجربه کنند، یا «چیز جالبی ببینند؟»” یا از آنها دعوت می‌کنید تا به روش‌های مختلف هیپنوتیزم شوند. توجه داشته باشید که برخی از افراد (به طور بالقوه نیمی یا بیشتر از افرادی که می‌پرسید) خواهند گفت که نمی‌خواهند شرکت کنند. این خوب است، آن را شخصی نگیرید. آنها احتمالاً چیزی علیه شما ندارند، اما چیزهای دیگری دارند یا کارهای واجب تری دارند که باید انجام دهند، یا فقط نمی خواهند. اگر کسی نمی‌خواهد شرکت کند، از او تشکر کنید و به سراغ نفر یا گروه بعدی بروید.

هنگام نزدیک شدن و صحبت با داوطلبان بالقوه خود، مهارت های خود را در ایجاد رابطه در نظر بگیرید. اگر یک هیپنوتراپیست یا هیپنوتیست هستید، احتمالاً مهارت های ایجاد ارتباط فوق العاده ای دارید، زیرا اغلب در حرفه هیپنوتیزم ضروری هستند.

تماس چشمی، لبخند زدن، اعتماد به نفس به خود و توانایی‌ هایتان… همه این عناصر (و دیگران) باعث می‌شوند مردم بیشتر به شما اعتماد کنند و در هنگام جستجوی داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی، میزان جذب بهتری به شما می‌دهند. رویکردی ارتباطی مهم است.

اگر در جذب توجه افراد و ایجاد روابط موثر در این حرفه کم تجربه هستید، می‌توانید از فیلم‌های آموزشی ترجمه شده در وب‌سایت شعبده‌راز استفاده کنید تا مهارت‌های لازم این تخصص را یاد بگیرید.

القائات داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی خود را بررسی کنید

در مرحله بعد، انجام یک «تمرین گرم کردن» یا «تست پیشنهادی» با داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی خود بسیار عالی است. دلیل اصلی این امر این است که بفهمیم آنها چگونه از نظر فیزیکی به تلقینات ما پاسخ می دهند. تست پیشنهاد پذیری نیز یک راه عالی برای «آسان کردن افراد به آن» است. برای کسی که قبلا هیپنوتیزم را تجربه نکرده است، به جای پریدن مستقیم به هیپنوتیزم، تمرین گرم کردن را که در بالاتر به شما توضیح دادیم انجام دهید. تست‌های تلقین زیادی برای انتخاب وجود دارد، بنابراین انعطاف‌ پذیری زیادی در کاری که در این مرحله انجام می‌دهید دارید.

یکی دیگر از موارد مفید برای اضافه کردن در مرحله قبل از هیپنوتیزم بررسی انطباق است. از داوطلبان خود بخواهید تا کارهای کوچکی را انجام دهند تا بتوانید ببینید که چگونه پاسخ می دهند (یا اینکه فعالانه پاسخ نمی دهند). مرتب کردن مجدد افراد اغلب یک راه آسان برای انجام این کار است. به سادگی بگویید، “می توانید بیایید و برای من اینجا بایستید” و آنها را به یک نقطه هدایت کنید. اینکه افراد قبل از شروع فرآیند هیپنوتیزم از پیشنهادات، دستورالعمل ها و تلقینات شما پیروی کنند، راه مطمئنی برای آزمایش سازگاری آنها و ترغیب آنها به پیروی از تلقینات آینده در حین هیپنوتیزم است.

هیپنوتیزم کردن داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی

اولا، فقط داوطلبانی را هیپنوتیزم کنید که واقعاً داوطلب هستند. هرگز کسی را که با آن موافق نیست هیپنوتیزم نکنید. این غیراخلاقی است، می تواند باعث شود مردم احساس ناراحتی کنند، و ممکن است شما را با مشکلات زیادی (از نظر فیزیکی یا قانونی) مواجه کند.

بنابراین، هنگامی که یک داوطلب تمایل دارد، می توانید هیپنوتیزمش کنید. چگونه این کار را انجام می دهید؟ خب، از آنجایی که این یک اجرای سریع هیپنوتیزم خیابانی است، القای آرامش پیشرونده 20 دقیقه ای احتمالاً منتفی است. اکثر هیپنوتیست های خیابانی از القاء سریع و تکنیک های آموزش هیپنوتیزم فوری برای ایجاد حالت هیپنوتیزم سریع استفاده می کنند. این القاء نیز به دلیل دراماتیک و سرگرم کننده بودن آنها انتخاب می شود. تماشای یک القای سریع به خودی خود سرگرم کننده است، و از آنجایی که برای سرگرمی در آنجا هستید، این انتخاب بدیهی است.

با داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی که هیپنوتیزمشان کرده‌ایم چه کنیم؟

وقتی داوطلب یا داوطلبان خود را هیپنوتیزم می کنید، وقت آن است که کاری با آنها انجام دهید. با این حال چه کار می کنید؟ خب، این کاملاً به شما بستگی دارد. روال ها و طرح های مختلفی وجود دارد که می توانید در موقعیت های هیپنوتیزم خیابانی از آنها استفاده کنید. همچنین انواع مختلفی از پدیده های هیپنوتیزمی وجود دارد که می توانید آنها را به کار ببرید. روال‌های کاتالپسی (خشک کردن سوژه) یا چسباندن سوژه در اجرای هیپنوتیزم خیابانی رایج هستند (مانند چسباندن کسی به زمین، یا چسباندن دست به میله برای اینکه نتوانند نوشیدنی را بردارد).

با داوطلبانی که به خوبی پاسخ و واکنش می‌ دهند، ممکن است مجبور شوید نامشان را فراموش کنند یا باور کنند که آنها یک مامور مخفی هستند که در جستجوی سرنخ‌ ها هستند. می توانید به آنها بگویید که نمی توانند صدای خود را کنترل کنند، یا شلوارشان پر از پودر خارش است! راستش، امکانات، بی حد و حصر است.

کاری که انجام می دهید به داوطلب، مکان و زمانی که در دسترس دارید و مهم تر از همه به شخص خود شما بستگی دارد. ناگفته نماند، اما به هر حال، هر کاری که می کنید، با داوطلبان خود با احترام رفتار کنید. با آنها سرگرم شوید، آنها را مسخره نکنید!  هیپنوتیزم خیابانی یک سرگرمی سرگرم کننده است و زمانی که به درستی انجام شود، احساس خوبی در همه افراد ایجاد می کند. بنابراین، به داوطلبان خود احترام بگذارید و مطمئن شوید که همه اوقات خوبی را سپری می کنند!

بیدار کردن داوطلبان هیپنوتیزم خیابانی

در نهایت، وقتی زمان پایان دادن به اجرای هیپنوتیزم خیابانی است، مطمئن شوید که داوطلبان خود را به طور کامل بیدار کرده اید و فعالانه همه تلقینات هیپنوتیزم را حذف کرده اید. این تضمین می‌کند که آن‌ها از تجربه هیپنوتیزم خیابانی شما دور می‌شوند و کاملاً «به حالت عادی بازگشته‌ اند» و طوری رفتار نمی‌کنند که انگار هنوز در این حالت هستن و احتمالاً خودشان (و شما) را دچار مشکل نمی کنند.

حتی اگر فکر می‌کنید که تلقینات شما بعید است ادامه پیدا کنند، یا اینکه سوء تعبیر نشده است، باز هم خوب است که در پایان تلقینی را اضافه کنید که این اثر را «تمام تلقین هایی را که تا این مرحله دریافت کرده‌ اند را تا کنون به طور کامل حذف شده‌ و دیگر اثری ندارد. و ازشان بخواهید برای تایید اینکه در حالت هیپنوتیزم نیستند سرشان را تکان دهند که به نشانه تایید است. همیشه از نظر ایمنی فکر کنید و مطمئن شوید که مردم پس از بیدار شدن احساس خوبی دارند.

هیپنوتیزم سریع

هیپنوتیزم سریع به انجام هیپنوتیزم در سریعترین زمان ممکن گفته می شود و اولین شخصی که این روش را برای هیپنوتیزم ابداع نمود کسی نیست جز “هان ونگ”.

هیپنوتیزم سریع

آموزش هیپنوتیزم سریع

معمولا افرادی که سریع  اجرا می کنند، افرادی هستند که اساسا در تکنیک های هیپنوتیزمی مهارت بالایی دارند و سالهاست به اجرای آن میپردازند.

پس توجه داشته باشید که این کار نیاز به تمرین بالایی دارد و قطعا با یک بار انجام دادنش شاید موفق نشوید.

حالا در اینجا نگاهی می اندازیم به آموزش.

تصور کنید در هر مکان و هر شرایطی که هستید از یک سوژه می خواهید که او را در کمتر از یک ثانیه هیپنوتیزم کنید.

حالا به سوژه نزدیک شده و به او می گویید که شما قرار است تا چند لحظه دیگر در یک ثانیه این اتفاق برایتان بیوفتد و به روی زمین خواهید افتاد و به خواب می روید.

حالا سوژه را روی صندلی می نشانید، البته می توانید ایستاده هم این کار را انجام دهید اما اگر تخصص و مهارت کافی ندارید حتما سوژه را بنشانید و نشسته به اجرا بپردازید.

کافی است از سوژه بخواهید که 3 الی 5 بار دستانش را هم عرض شانه هایش باز کند و ببندد و همزمان نفس عمیق بکشد و سپس آخرین باری که دستانش را به هم نزدیک کرد به سوژه بگویید تا کف دست ها را داخل هم قفل کند و شما در یک لحظه دست های سوژه را گرفته و با گفتن کلمه بخواب دستان سوژه را کشیده و سوژه را هیپنوتیزم کنید.

حالا که سوژه از روی صندلی به سمت پایین خم شده در حالت هیپنوتیزم است و می توانید القائات فراموشی اسم، چسبیدن به صندلی، بشکن خنده دار، قفل شدن دست ها در هم و چسبیدن پاها به زمین و غیره را برایش اجرا کنید و در آخر هم سوژه را با 5 شماره به حالت اولش باز گردانید.

این تنها قسمتی از محصول فیلم آموزشی هان ونگ به نام “زپ” بود که می توانید آموزش کاملش را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری